Ismétlési kényszer és a partnerválasztás
A pszichológia egyik legérdekesebb jelensége, hogy hajlamosak vagyunk olyan partnerekhez vonzódni, akik hasonlítanak a szüleinkhez, különösen azokhoz, akikkel konfliktusos volt a kapcsolatunk. Bár ellentmondásosnak tűnhet, hogy olyan személyekhez vonzódunk, akik emlékeztetnek minket valakire, aki érzelmi fájdalmat okozott nekünk, valójában pszichológiai magyarázata van ennek a viselkedésnek.
Kiderül, hogy tudatalattink talán úgy próbálja helyrehozni az eredeti sebet, hogy olyan partnereket keres, akik hasonló tulajdonságokkal rendelkeznek, mint a szüleink. Ezt a mintát "ismétlési kényszernek" nevezik, és a pszichológia területén gyakori jelenségnek számít.
Az ismétlési kényszer elmélete azt sugallja, hogy az egyének tudat alatt olyan partnerekhez vonzódnak, akik a szüleikhez hasonló tulajdonságokkal rendelkeznek, mert ez lehetőséget ad számukra, hogy szembesüljenek a gyermekkorukból származó megoldatlan problémáikkal és megoldják azokat. Ez az elmélet azon az elképzelésen alapul, hogy a szüleinkkel kapcsolatos tapasztalataink, különösen a negatívak, alakítják a párkapcsolatokkal kapcsolatos elvárásainkat, és befolyásolják partnerpreferenciáinkat.
Például, ha valakinek érzelmileg távolságtartó apja volt, az olyan partnerekhez vonzódhat, akik szintén érzelmileg távolságtartóak. Lehet, hogy az apjukkal kapcsolatos megoldatlan problémákat úgy próbálják megoldani, hogy olyan partnert találnak, aki hasonló tulajdonságokkal rendelkezik, majd megpróbálják meggyógyítani a kapcsolatukat a partnerükkel. Ez azonban néha visszafelé sülhet el, ha az egyén partnere nem képes vagy nem hajlandó segíteni neki a problémái megoldásában.
Fontos megjegyezni, hogy az ismétlési kényszer elmélete nem jelenti azt, hogy az egyének tudatosan keresnek olyan partnereket, akik ugyanolyan tulajdonságokkal rendelkeznek, mint a szüleik. Inkább egy tudatalatti folyamatról van szó, amely mélyebb szinten, a tudatosságunkon kívül zajlik.
Mit tehetnek tehát az egyének, hogy megtörjék ezt a mintát, miszerint a szüleikhez hasonló tulajdonságokkal rendelkező partnereket keresnek? Az első lépés az, hogy tudatosítjuk magunkban ezt a mintát, és felismerjük, hogy ennek hátterében gyermekkorunkból származó megoldatlan problémák állhatnak. Ez magában foglalhatja a terapeutával való együttműködést, hogy feltárjuk és megoldjuk a múltból visszamaradt problémákat.
Emellett az egyének dolgozhatnak azon, hogy jobban megértsék önmagukat és a partnerrel kapcsolatos preferenciáikat. Az önismeret erősödésével az egyén elkezdhet tudatosan dönteni arról, hogy milyen típusú partnerrel szeretne együtt lenni, ahelyett, hogy a tudattalan vágyak vezérelnék.
Összefoglalva, az a hajlamunk, hogy olyan partnerekhez vonzódunk, akiknek közösek a tulajdonságai a szüleinkkel, nem véletlen egybeesés, hanem egy mélyen gyökerező pszichológiai minta, amely a múltbeli tapasztalatainkban gyökerezik. Noha nehéz lehet ebből a mintából kiszabadulni, ez lehetséges az önismeret erősítésével és a múltból származó megoldatlan kérdések feldolgozásával. Ezáltal az egyének egészségesebb és teljesebb kapcsolatokat építhetnek a jövőben.
Mentis Pszichológiai Központ